KATALOG WYSTAWY „KRYPTY PRYMASÓW ŁOWICKA NEKROPOLIA”

Katalog Wystawy zorganizowanej w podziemiach katedry łowickiej jest szczególnym dokumentem historii miejsca jakim jest katedra i czasów od XV do XIX wieku okresu pobytu w Łowiczu Arcybiskupów Gnieźnieńskich Prymasów Polski. Zawiera wyjątkowe zdjęcia zabytków odkrytych w czasie prac architektonicznych, archeologicznych i budowlanych w latach 2015-2021 jakie były prowadzone w podziemiach katedry w kryptach prymasowskich. Katalog jest do nabycia w Księgarni Diecezjalnej – ul. Stary Rynek 20; 99-400 Łowicz. Dostępny jest też w Księgarni Internetowej: https://ksiegarnia.lowicz.pl/

Katalog Wystawowy

„Oto wspaniała bazylika, w ostatecznych kształtach zaprojektowana przez włoskich architektów, braci Tomasza i Andrzeja Poncini, w latach 1652-1654. Nie można przejść obojętnie wobec tego geniuszu i piękna. (…) To niepowtarzalna nekropolia dwunastu Prymasów Polski, którzy pragnęli w tej świątyni oczekiwać zmartwychwstania. Dziś możemy ich przywołać spoglądając na sarkofagi, które mieszczą się w kryptach, w których zostali złożeni po śmierci (…). 

Otaczają Prymasów Polski liczne eksponowane artefakta, także innych osób spoczywających w podziemiach bazyliki. To czyni ich jeszcze bliższymi i bardziej rozpoznawalnymi. Szczególnym jednak darem są doczesne szczątki wszystkich spoczywających. To winno wyzwalać w nas wielki szacunek, powagę i zadumę nad życiem człowieka, nad własnym życiem.

Ze wstępu J. E. Ks. Bpa Andrzeja Franciszka Dziuby Biskupa Łowickiego.

 

„BAZYLIKA KATEDRALNA W ŁOWICZU”

Książka o Katedrze Łowickiej jest świadectwem historii miejsca i ludzi, którzy przez kolejnych X wieków tworzyli to miejsce. Są to uporządkowane wg dat najważniejsze wydarzenia związane z kościołem, później kolegiatą, a teraz katedrą. Wszystko jest uzupełnione wyjątkowymi zdjęciami najważniejszych zabytków jakie znajdują się w Katedrze, w Skarbcu Katedralnym i Muzeum Diecezjalnym.  

Książka jest do nabycia w Księgarni Diecezjalnej – ul. Stary Rynek 20; 99-400 Łowicz. Dostępna jest też w Księgarni Internetowej: https://ksiegarnia.lowicz.pl/

Bazylika Katedralna w Łowiczu

 

„KRYPTY PRYMASÓW KATEDRA W ŁOWICZU”

Broszura o Kryptach Katedry Łowickiej to zachęta do przyjazdu i zobaczenia na żywo podziemi katedralnych gdzie zostało pochowanych 12 Arcybiskupów Gnieźnieńskich Prymasów Polski. Krótka historia katedry i krypt wprowadzają nas w serię zdjęć ukazujących najważniejsze ufundowane przez Prymasów kaplice w katedrze oraz podziemia tak bogato dokumentujące miejsca pochowania prymasów i zabytki jakie zostały znalezione w kryptach.  

Książka jest do nabycia w Księgarni Diecezjalnej – ul. Stary Rynek 20; 99-400 Łowicz. Dostępna jest też w Księgarni Internetowej: https://ksiegarnia.lowicz.pl/

Krypty Prymasów broszura

PAMIĄTKI Z WIZYTY W KATEDRZE ŁOWICKIEJ

W MUZEUM DIECEJZLANYM

WKRYPTACH PRYMASÓW

 

PODKŁADKI POD KUBKI Z KRYPT ŁOWICKICH

Podkładki z motywami z Krypt Prymasowskich. Zdjęcia z krypty żołnierza pochowanego w Katedrze oraz z „skrzydlatym lwem” – symbolem Św. Marka Ewangelisty z płyty późnogotyckiej znalezionej w czasie prac przy kryptach.

Magnesy

 

MONETY MEDALE Z KRYPT ŁOWICKICH

Medale lub monety z motywem „skrzydlatego lwa” – symbolu Św. Marka Ewangelisty z płyty późnogotyckiej znalezionej w czasie prac przy kryptach w Bazylice Katedralnej.

Medale z Krypt Łowickich

 

MAGNESY Z KATEDRY W ŁOWICZU Z KRYPT PRYMASÓW

Pamiątkowe magnesy na lodówkę lub inne miejsca z motywami:

- Bazyliki Katedralnej Pomnika Historii;

- Krypt Prymasów – podziemia Katedry:

- kielich, patena odnalezione w krypcie przy pochówku Kanonika Wacława Kunickiego;

- krypta żołnierza podczas pierwszego wejścia do jej wnętrza;

- „skrzydlaty lew” symbol św. Marka Ewangelisty z płyty późnogotyckiej znalezionej w czasie prac przy kryptach.

Magnesy

 

ZAKLADKI, OŁÓWEK, GUMKA Z MOTYWAMI Z KRYPT PRYMASÓW

Pamiątkowe zakładki oraz ołówek i gumka:

- Ołówek z motywem dekoracji z kielicha znalezionego w krypcie z pochówku Wacława Kunickiego kanonika łowickiego;

- Gumka z motywem woluty stanowiące fragment nagrobka w katedrze  kanonika łowickiego Jana Ługowskiego;

- Zakładki – Krypty Prymasów:

- fragment dekoracji z ornatu Prymasa Mikołaja Prażmowskiego

- Katedra widziana panoramicznie od wejścia głównego przez strop, aż do ołtarza głównego;

- fragment dekoracyjnego fryzu z kaplicy Prymasa Jana Tarnowskiego.

- „skrzydlaty lew” symbol św. Marka Ewangelisty z płyty późnogotyckiej znalezionej w czasie prac przy kryptach;

- płyta późnogotycka kanonika Stanisława Borszy z Dziewanic znaleziona w czasie prac przy kryptach z motywem „skrzydlatego lwa”.

Zakładki, ołówek, gumka z motywami z Krypt Prymasów

 

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Diecezjalnego. Piękno Katedry oraz bogactwo zabytków. Widok na miasto oraz wyjątkowe zabytki po Prymasach. Zapraszamy do podziemi katedry - Nekropoli Prymasów Polski. Szczegóły na plakacie i zakładce - "Dla zwiedzających"

Zaproszenie do muzeum diecezjalnego w Łowiczu

25 marca 2022 roku Diecezja Łowicka będzie obchodzić XXX rocznicę jej utworzenia. Uroczystości jubileuszowe będą miały szczególny wymiar. Msza Święta dziękczynna zostanie odprawiona o godzinie 12 w Katedrze. Po wspólnym dziękczynieniu nastąpi złożenie do sarkofagów przygotowanych w Kryptach Prymasów w podziemiach Katedry doczesnych szczątków ośmiu Arcybiskupów Gnieźnieńskich Prymasów Polski. W tę uroczystość zostaną też otwarte dla wiernych podziemia Katedry Łowickiej.

Bazylika Katedralna w Łowiczu to wyjątkowy zabytek ziemi mazowieckiej. Zabytek przetrwał zawieruchy historii i zachował się w prawie niezmienionym stanie do obecnych czasów. Historia zapisana w jego murach to ważna część dziejów naszej Ojczyzny. Obecność Arcybiskupów Gnieźnieńskich Prymasów Polski, którzy przebywali w Łowiczu od XV do XVIII wieku sprawiła, że miasto i ówczesna kolegiata były jednymi z najważniejszych miejsc w Polsce. Prymasi pełnili nie tylko funkcje duchowych pasterzy Kościoła, ale jako Interrexi brali czynny udział w życiu politycznym, społecznym i kulturowym naszego kraju. W Łowickiej Bazylice Katedralnej 12 z nich zostało pochowanych w kryptach w podziemiach kościoła.

Otwarcie krypt do ich zwiedzania i oglądania, oraz szczególnej pamięci, też modlitewnej za Prymasów i pochowanych w katedrze wiernych, jest wielkim dziełem całej Diecezji. Krypty, w których zostali pochowani Prymasi Polski, są widocznym świadectwem ich obecności na Ziemi Łowickiej i stanowią dobro całego naszego narodu. Ich dzieło trwa, a pamięć o nich należy pielęgnować i przywracać. Nekropolia Prymasowska jaką jest nasza Katedra będzie stanowić ważną rolę nośnika historii Polski i miasta prymasowskiego, jak dzisiaj mówi się o Łowiczu. Będzie doskonałym miejscem przechowywania tradycji, wartości historycznych, artystycznych, naukowych.

plakat

Patronat honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Logo

Projekt udostępnia dla zwiedzających 14 krypt znajdujących się pod posadzką Katedry Łowickiej. Przy wejściu na poziomie podziemi wykonano pomieszczenia z informacjami o Prymasach i kryptach za pomocą plansz. Dojście do poszczególnych krypt umożliwia system podziemnych korytarzy, połączonych w formie zamkniętej „pętli”. Trasa wynosi około 100 m. Przejście przez krypty poprowadzono z zachowaniem istniejącej geometrii sklepień, z zachowaniem ich historycznej formy. Na trasie znajdziemy też ekspozycję, przedstawiająca wyjątkowe zabytki odkryte w czasie prowadzonych prac.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na świętowanie razem jubileuszowych uroczystości. Zapraszamy do zwiedzenia Krypt Prymasów i oglądania naszej Bazyliki Katedralnej nazywanej „Wawelem Mazowsza”. 

 

Otwarcie Krypt dla zwiedzających odbędzie się 26 marca br. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. Zapisy dla poszczególnych grup odbywają się telefonicznie. Kontakt z przewodnikiem po kryptach (zapisy na zwiedzanie w dzień otwarcia (26 marca br.): Pani Marzena Bajon –– (Księgarnia Diecezjalna) tel. 46 837 66 45