Zdjęcie główne
Kaplica św. Wiktorii
Opis

 zejdź do krypt

Najstarsza z istniejących kaplic w Bazylice Łowickiej to kaplica świętej Wiktorii. Powstała w latach 1580-1583 z fundacji Jakuba Uchańskiego jako Jego mauzoleum. Autorem był Jan Michałowicz z Urzędowa - jeden z najwybitniejszych polskich artystów doby renesansu, nazywany Polskim Praksytelesem.

W 1625 roku prymas Henryk Firlej sprowadził do Łowicza relikwie świętej Wiktorii i umieścił je w kaplicy prymasa Uchańskiego. W ten sposób funkcja kaplicy została zmieniona - z grobowej przekształciła się w sanktuarium męczennicy z III wieku.

Wewnątrz kaplicy znajdował się nagrobek fundatora. Po ostatniej przebudowie, która miała miejsce w latach 1782-1783, nagrobek wyniesiono przed kaplicę, a wnętrze całkowicie poświęcono świętej Wiktorii. Ten klasycystyczny wygląd kaplicy powstał w oparciu o projekt Efraima Szregera.

Całość zamyka zachowana barokowa krata.

Ciekawostka

W kaplicy św. Wiktorii w 1814 roku przez 25 dni spoczywała trumna ze zwłokami księcia Józefa Poniatowskiego, w oczekiwaniu na dalszą drogę przez Warszawę do Krakowa.

Zadanie

Odszukaj obraz ukazujący hołd pary królewskiej oddawany relikwiom św. Wiktorii.

Stojąc przed kaplicą świętej Wiktorii odwracamy się i po przeciwległej stronie ukazany jest obraz przedstawiający hołd dworu Jana Kazimierza i Ludwiki Marii oddawany relikwiom św. Wiktorii.