Zdjęcie główne
Kaplica Pana Jezusa Ukrzyżowanego
Opis

 zejdź do krypt

Najmłodsza kaplica pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego została ufundowana w latach 1759 - 1764 przez prymasa Adama Ignacego Komorowskiego, jako kaplica grobowa. Powstała z przebudowy zakrystii prałackiej. Budowę kaplicy przypisuje się Jakubowi Fontannie, architektowi działającemu na dworach królewskich, m.in. u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ołtarzu, wyłożonym czerwoną tkaniną, prezentowany jest krucyfiks łaskami słynący z XVI wieku.

We wnęce południowej ściany kaplicy umieszczono marmurowy nagrobek prymasa Komorowskiego. Czarny sarkofag na lwich łapach z herbem Korczak wykonał niemiecki artysta Jan Chryzostom Redler. Na sarkofagu dwa putta podtrzymują biały medalion z płaskorzeźbionym portretem zmarłego. Jeden z aniołków ociera łzy opłakując śmierć prymasa, drugi wskazuje na ołtarz.

Późnobarokową kaplicę zamyka żelazna krata z elementami rokokowej ornamentyki, ozdobiona monogramem arcybiskupa i mitrą książęcą.

Ciekawostka

W kaplicy Pana Jezusa Ukrzyżowanego znajdują się mało widoczne drzwi prowadzące do zakrystii oraz do kapitularza.

Zadanie

Znajdź herb "Korczak" - herb prymasa Adama Ignacego Komorowskiego

Herb "Korczak" znajduje się na nagrobku fundatora, pod medalionem przedstawiającym podobiznę prymasa. są to "...trzy poprzeczne i równoległe belki, ku dołowi stopniowo krótsze jedna od drugiej..."