Kaplica Najświętszego Sakramentu została ufundowana przez prymasa Jana Lipskiego, jako jego mauzoleum. W latach 1640-1647 kaplicę zbudował Konstanty Tencalla. Z legatu prymasa, po jego śmierci w 1641 roku, budowę kontynuowali jego bracia - Filip, a później Samuel. W latach 1717-1718, z fundacji arcybiskupa Stanisława Szembeka, kaplica była modernizowana. Powiększono wówczas otwory okienne, franciszkanin Adam Swach umieścił na kopule i ścianach wspaniałe polichromie, przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu, odnoszące się do Najświętszego Sakramentu. W 1770 roku podjęto decyzję o kolejnej przebudowie wnętrza kaplicy. Wykonano nowy ołtarz z obrazem Chrystusa Dobrego Pasterza. Obraz namalował artysta pracujący dla Stanisława Augusta Poniatowskiego - Jan Bogumił Plersch.
Na ścianach i filarach kaplicy znajdują się epitafia osób związanych z Łowiczem, m.in. rodziny Oczykowskich, ks. Adama Zajączkowskiego, ks. Jana Aleksandra Paprockiego, prymasa Mikołaja Prażmowskiego.
W arkadach kaplicy, którymi otwiera się ona do nawy północnej zachowały się barokowe, żelazne kraty wstawione w drugiej połowie XVII wieku. Na posadzce, przed progiem położona jest brązowa płyta zamykająca pierwotne wejście do krypty pod kaplicą.
Stojąc przed Kaplicą Najświętszego Sakramentu, po prawej stronie zobaczymy wyjątkowy portret prymasa Mikołaja Prażmowskiego, namalowany na miedzianej blasze. Prymas ukazany jest bokiem, dzięki czemu trudniej dostrzec, że jedno oko miał szklane.
Znajdź w tej kaplicy malowidło przedstawiające "Ostatnią Wieczerzę"